2024-ben Magyarország történelmi mérföldkőhöz érkezett: az ország villamosenergia-termelésének negyedét napenergia biztosította, amivel nemcsak Európában, hanem világszinten is az első helyre került. Míg 2022-ben hazánk még Chile és Görögország mögött a harmadik helyen állt, a független nemzetközi agytröszt, az Ember legfrissebb jelentése szerint mára Magyarország mindkét országot megelőzte, és elérte a 25%-os arányt a napenergiából származó áramtermelésben – hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium egy Facebook-bejegyzésében.
A jelentés külön kiemeli, hogy a világon csupán néhány olyan ország van, amelyik több mint 5 terawattóra napenergiát termel évente, és ezen országok közül is csak négy lépte át a 20%-os napenergia-arányt. Magyarország (25%) mellett Chile és Görögország egyaránt 22%-os arányt ért el, míg Spanyolország 21%-kal került be a kiemelkedő országok közé.
Ez az eredmény különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy tíz évvel ezelőtt még a vezető országok is alig haladták meg a 2%-os részesedést a napenergiában. A fejlődés üteme tehát rendkívül gyors, és Magyarország az élre tört ebben a globálisan egyre fontosabbá váló energiaszektorban.
2025 tavaszára Magyarországon már közel 7 800 megawattnyi napenergia-kapacitás épült ki. Ennek jelentős része, körülbelül 80%-a, 2020 után került telepítésre. Az elmúlt három évben, 2022 óta, évente legalább 1 200 megawattal bővült az ország napelemes rendszereinek teljesítménye, ami világviszonylatban is kiemelkedő növekedési ütemnek számít.
A napenergia rohamos terjedése ugyanakkor önmagában nem elegendő a fenntartható és megbízható energiaellátás biztosításához. Az igazi előnyök akkor érvényesülhetnek, ha a tiszta energia termelése megfelelő tárolási megoldásokkal is párosul, és ha olyan megújuló energiaforrások is elterjednek, amelyek nem függenek sem az időjárástól, sem a napszakoktól. Ilyen lehet például a geotermikus energia, a vízenergia, vagy akár az előrehaladott energiatárolási rendszerek kombinációja.
Magyarország jelenlegi teljesítménye nemcsak energetikai, hanem gazdasági és környezetvédelmi szempontból is jelentős. A napelemes rendszerek elterjedése nemcsak csökkenti az ország függését a fosszilis energiahordozóktól, hanem hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérsékléséhez is. Emellett új munkahelyeket teremt az energetikai szektorban, és ösztönzi a technológiai innovációt is.
A következő években kulcsfontosságú lesz, hogy a napenergia mellett más zöld megoldások is egyre nagyobb teret nyerjenek, és hogy az energiarendszer egésze alkalmazkodni tudjon a megváltozott termelési struktúrához. Ehhez szükséges a hálózat modernizálása, a digitális irányítási rendszerek fejlesztése, és a lakosság, valamint az ipari szereplők aktív részvétele a fenntartható energiamodell kialakításában.