A márciusi ipari és kiskereskedelmi adatok ismét megerősítik: a magyar gazdaság továbbra is jelentős nyomás alatt van. Bár a kormányzati intézkedések a későbbiekben segíthetnek élénkíteni a lakossági fogyasztást, az ipar továbbra is fékezi a gazdasági növekedést, és egyelőre nem látszanak egyértelmű jelei a fordulatnak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2024 márciusában mind a kiskereskedelmi forgalom, mind az ipari termelés elmaradt a várakozásoktól. Az első negyedév gyenge GDP-növekedése után ez nem is meglepő. A kiskereskedelem továbbra is visszaesést mutat, vagyis a januári enyhe javulás egyedi esetnek bizonyult, nem pedig egy tartós fellendülés kezdetének. Bár az év egészében jobb teljesítmény várható, mint az elmúlt években, az elmúlt hónapokhoz képest a kilátások romlottak.
Az ipari szektor továbbra is gyengélkedik
Február után márciusban sem sikerült érdemi növekedést elérnie az iparnak. A havi összevetésben mindössze 0,1 százalékos emelkedést mutatott a termelés volumene, ami ugyan nem visszaesés, de pozitív fordulatról sem beszélhetünk. Az éves összevetésben mért növekedés nagyrészt az alacsony bázisértéknek köszönhető, tehát torzító hatással kell számolni.
A részletesebb adatok még nem ismertek, de az eddigi információk szerint az elektromos berendezések gyártása kivételével a legtöbb alágazat éves alapon növekedést mutatott. Ugyanakkor ez a növekedés szintén inkább bázishatás eredménye, mintsem egy valódi termelési fordulaté. Összességében az ipari termelés volumene továbbra is 7,1 százalékkal elmarad a 2021-es havi átlagtól, ami arra utal, hogy a szektor még mindig nem tudott kilábalni a 2020-as lezárások óta tartó gyengeségéből.
Sok hazai gyártó továbbra is ragaszkodik a munkaerő megtartásához, de a sorozatos gyenge ipari adatok közelebb visznek ahhoz a ponthoz, amikor a vállalatok kénytelenek lehetnek felülvizsgálni ezt a stratégiát, mivel a munkaerő megtartásának költségei már nem állnak arányban a hasznokkal. Két év gyengélkedés után a 2025-ös év sem kecsegtet gyors fellendüléssel. Egyelőre az is kérdéses, hogy elérte-e már az ipar a mélypontot, vagy ez még csak most következik.
Vegyes jelzések, lassú kilábalás lehet a legjobb forgatókönyv
A különböző bizalmi indexek az elmúlt hónapokban vegyes képet mutattak, ami arra utal, hogy a fordulat továbbra sincs napirenden. Ugyanakkor nem számítunk újabb szabadesésre sem. Biztató jel, hogy a német iparban némi javulás mutatkozott, de egy hónap jó teljesítményéből még nem lehet tartós trendfordulatra következtetni. A második negyedév kapacitáskihasználtsági mutatói enyhe javulást jeleznek az előző időszakhoz képest, de a közelgő vámháború negatív hatása ezt könnyen ellensúlyozhatja.
A globális kereslet ipari termékek iránt továbbra is gyenge, így a készletciklus fordulópontja még várat magára. Ezt a bizonytalanságot tovább fokozza a nemzetközi kereskedelmi feszültség, amely már most is érezhető hatással van a vállalatokra. A legfrissebb felmérések szerint a kereslethiány továbbra is a legnagyobb akadálya az ipari bővülésnek.
Összességében az ipar kilátásai borúsak maradnak. Az év végén és jövő év elején induló új exportkapacitások ugyan némileg javíthatják a helyzetet, de önmagukban nem elegendőek a fellendüléshez – különösen akkor, ha a kereslet oldalon nem történik gyors javulás. Emellett egyre valószínűbb, hogy Európa a vámháborúra a belső piac védelmével reagálhat, ami dömpinghez és túlkapacitáshoz vezethet, tovább hátráltatva a kilábalást.